Logo Logo
 
 
 
 
 
 
 
 
Pokaz slajdów w nagłówku (1) Pokaz slajdów w nagłówku (2) Pokaz slajdów w nagłówku (3) Pokaz slajdów w nagłówku (6) Pokaz slajdów w nagłówku (7) Pokaz slajdów w nagłówku (8)
 
 
 
 

W dniach 4-6 maja 2022 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Dzierzążni uczestniczyli w wycieczce w ramach programu rządowego „ Poznaj Polskę”. Celem wyjazdu było zwiedzanie miejsc związanych z polską historią i kulturą. Pierwszym punktem wyjazdu był Sandomierz. Tam zwiedzano: Rynek, Wąwóz św. Jacka Odrowąża, Zbrojownię, Ucho Igielne,  Bramę Opatowską, Podziemną Trasę Turystyczną, Muzeum Diecezjalne, Dom Długosza(zbudowany w 1476 r.    z fundacji słynnego historyka – jeden z najlepiej zachowanych gotyckich domów mieszkalnych. Wewnątrz mieści bogate zbiory Muzeum Diecezjalnego). Ufundowany został w 1476 roku przez historyka Jana Długosza, Następnym punktem wycieczki była miejscowość Ujazd, gdzie znajdują się ruiny najbogatszej rezydencji XVII wieku- zamku Krzyżtopór.  5 maja uczniowie przyjechali do Nowej Słupi i weszli „ Droga Królewską” na Święty Krzyż, gdzie zwiedzali najstarsze polskie sanktuarium ze znajdującymi się tam relikwiami Krzyża Świętego. Zwiedzali krypty ze spoczywającym w nich Jeremim Wiśniowieckim. Zobaczyli przedchrześcijańskie obwałowania kamienne na Łysej Górze. Następnie przeszli na platformę widokową „ Gołoborze”- największe gruzowisko skalne Gór Świętokrzyskich. Podziwiali również figurę Pielgrzyma przy wejściu do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Kolejnym punktem programu była neolityczna kopalnia krzemienia w Krzemionkach Opatowskich. Trzeciego dnia zwiedzali Zamek Królewski w Chęcinach wzniesiony na grzbiecie skalistego wzgórza najprawdopodobniej na przełomie XIII i XIV wiek. Ostatnim punktem podróży był Zagnańsk, gdzie podziwiali jeden z najstarszych dębów w Polsce- Dąb Bartek, od 1954 roku chroniony prawem jako pomnik przyrody.

 
 
 
 

Poniżej link do krótkiego filmu z fotorelacją:

 
 
 
 
 

WYCIECZKA DO WARSZAWY KLAS 1-3 W RAMACH PROGRAMU

POZNAJ POLSKĘ

W dniu 23 maja, uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej im. Wandy Chotomskiej w Nowych Kucicach, pod opieką nauczycieli, uczestniczyli w wycieczce do Warszawy, współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach programu „Poznaj Polskę”.  

Wyruszyliśmy w poniedziałkowy poranek, wiedząc, że czeka nas intensywny program zwiedzania. Warszawa przywitała nas piękną wiosenną aurą i ….awarią autokaru, którym podróżowaliśmy. Naszą przygodę ze stolicą zaczęliśmy od podziwiania Ogrodów Uniwersytetu Warszawskiego. Szczególną uwagą obdarzyliśmy ogrody dachowe znajdujące się 16 metrów nad ziemią- na dachu Biblioteki. Z mostków i tarasu widokowego patrzyliśmy nie tylko na bogactwo roślin, ale również na Stadion Narodowy, Most Świętokrzyski, Wisłę. Niemałe wrażenie wywarła na nas sama Biblioteka Uniwersytecka. Kolejną atrakcją wycieczki był pobyt w Centrum Nauki Kopernik – tu każdy z nas mógł przeprowadzić eksperymenty, doświadczyć jak działa na nas iluzja, zobaczyć się w krzywym zwierciadle, otrzymać odpowiedź na pytanie - dlaczego pewne zjawiska mają miejsce w przyrodzie? Po tak intensywnym czasie doświadczeń przyszedł czas na pyszny obiad. W dobrych nastrojach ochoczo ruszyliśmy w kierunku Starego Miasta i Zamku Królewskiego. Udało się nam zobaczyć najstarsze, zabytkowe fragmenty Warszawy uznane za Pomnik Historii. Na Krakowskim Przedmieściu podziwialiśmy m.in: Pałac Prezydencki, pomnik księcia Józefa Poniatowskiego, pomnik Adama Mickiewicza, posąg Matki Boskiej Pasawskiej, Pałac Potockich, kościół św. Anny. Z zaciekawieniem wysłuchaliśmy historii, legend i anegdot opowiedzianych nam przez panią Przewodnik związanych z oglądanym: Zamkiem Królewskim, Starym Miastem, Kolumną Króla Zygmunta, Bazyliszkiem, Syrenka warszawską.

Dotarliśmy też na Rynek Starego Miasta, gdzie zobaczyliśmy zabytkowe budynki, ochłodziliśmy się lodami i zakupiliśmy pamiątki.

Ostatnią atrakcją naszego pobytu w stolicy był wjazd na XXX piętro Pałacu Kultury i Nauki. Wszyscy będziemy mieć niezapomniane wrażenia, bo aż tak wysoko nad ziemią, to nie byliśmy i tak odległej panoramy miasta nie oglądaliśmy.

Zmęczeni, ale zadowoleni udaliśmy się na szybki posiłek i powrót do domu. 

Dziękujemy wszystkim, którzy umożliwili nam, praktycznie doświadczyć przygody odkrywania śladów historii naszego kraju oraz eksperymentowania i nabywania nowych umiejętności.

 

 
 
 
 
 
 
 
 

Wycieczka w rachach programu "Poznaj Polskę" klasy 4-6 uczniów

Szkoły Podstawowej w Dzierzążni do Olsztyna

poniżej link z wideorelacją:

https://youtu.be/TL-pHOm9YKM