Logo Logo
 
 
 
 
Pokaz slajdów w nagłówku (1) Pokaz slajdów w nagłówku (2) Pokaz slajdów w nagłówku (3) Pokaz slajdów w nagłówku (6) Pokaz slajdów w nagłówku (7) Pokaz slajdów w nagłówku (8)
 
 
 
 
 
 
 
 

Zakup nowości czytelniczych

Zapraszamy czytelników do biblioteki po nowości wydawnicze zakupione z dofinansowania w ramach Programu Wieloletniego "NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA" Priorytet 1 - Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych.

 
 
 
 
 
 
 
 

Dotacja dla biblioteki

Gminna Biblioteka Publiczna w Dzierzążni otrzymała dofinansowanie w kwocie 6500 zł na zakup nowości wydawniczych w ramach Programu Wieloletniego "NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA" Priorytet 1 - Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych.

 
 
 
 
 
 
 
 

Wizyta 6-latków w bibliotece

W dniu 16 października dzieci z klasy 0 ze Szkoły Podstawowej w Dzierzążni wraz z nauczycielem panią Izą Rudzińską odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Dzierzążni.
Dzieci zwiedziły lokal biblioteki i zapoznały się z jej funkcjonowaniem.
Dalsza część wizyty odbyła się na sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Dzierzążni, gdzie przedszkolaki na podstawie przeczytanego wiersza Lokomotywa wykonały prace plastyczne.
Z dziećmi spotkał się również pan wójt Adam Sobiecki, który zaprosił młodych mieszkańców gminy do swojego gabinetu. Opowiedział, czym się zajmuje wójt i jakie sprawy załatwiają mieszkańcy w urzędzie gminy.
Wizyta zakończyła się wykonaniem wspólnych fotografii.

 
 
 
 
 
 
 
 

Wystawa Stanisław Moniuszko

W dniu 4 października uczniowie klasy 5 ze Szkoły Podstawowej w Dzierzążni wraz z nauczycielem Panią Michaliną Kierską  odwiedzili  Gminną Bibliotekę Publiczną w Dzierzążni.

Na sali konferencyjnej  uczniowie zwiedzili wystawę poświęconą wybitnemu polskiemu kompozytorowi Stanisławowi Moniuszce w 200 lecie urodzin.

Obejrzeli również film poświęcony życiu i twórczości Moniuszki.

Dziękujemy za wizytę.

Przypominamy, że jeszcze do końca października wystawa będzie dostępna dla zwiedzających.

 
 
 
 
 
 
 
 

Wystawa Stanisław Moniuszko 

Zapraszamy mieszkańców gminy do obejrzenia wystawy poświęconej Stanisławowi Moniuszce w 200 lecie urodzin. Wystawę można obejrzeć w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Dzierzążni.

Zapraszamy!

 
 
 
 

Mała książka - wielki człowiek zaczynamy!

Pierwsze dzieci otrzymały wyprawki małego czytelnika w ramach akcji Mała książka - wielki człowiek. Zapraszamy rodziców z dziećmi w wieku 3-6 lat do udziału w akcji. 

 
 
 
 
 
 
 
 

GMINA DZIERZĄŻNIA - NARODOWE CZYTANIE

W piątek 6 września w gminie Dzierzążnia odbyła się ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie. W tym roku ze względu na dużą liczbę uczestników czytaliśmy w dwóch turach. O godzinie 9.00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Dzierzążni nowele czytali: sekretarz gminy - pani Monika Konczewska, dyrektor GBP - pani Jolanta Gzylewska, uczniowie klasy szóstej i ósmej SP w Dzierzążni oraz uczniowie klasy ósmej SP w Nowych Kucicach. Czytano ,,Katarynkę” oraz ,,Dym”.

O godzinie 11.00 druga odsłona Narodowego Czytania odbyła się w bibliotece Szkoły Podstawowej w Dzierzążni. ,,Katarynkę” czytali: pani sekretarz gminy Monika Konczewska, dyrektor GBP - Jolanta Gzylewska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Dzierzążni - pani Beata Garlej, nauczycielki - pani Michalina Kierska i pani Małgorzata Karczewska oraz uczniowie klasy piątej. 

Wszyscy uczestnicy akcji otrzymali pamiątkowe podziękowania.

Organizatorem Narodowego Czytania 2019 w Dzierzążni był Wójt Gminy oraz Gminna Biblioteka Publiczna.

 
 
 
 
 
 
 
 

MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK

Zapraszamy rodziców dzieci w wieku 3 - 6 lat do odwiedzenia biblioteki. Każde dziecko otrzyma wyprawkę czytelnika.

W Wyprawce dzieci znajdą wyjątkową książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i  spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

 
 
 
 
 
 
 
 

NOWE KSIĄŻKI W BIBLIOTECE

Gminna Biblioteka Publiczna w Dzierzążni zaprasza czytelników do biblioteki po nowości, jakie zakupiono w ostatnim czasie.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

WÓJT GMINY DZIERZĄŻNIA

 GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

W DZIERZĄŻNI

 ZAPRASZAJĄ

 DO UDZIAŁU W NARODOWYM CZYTANIU

 W TYM ROKU CZYTAMY 8 POLSKICH NOWEL

 AKCJA ODBĘDZIE SIĘ 6 WRZEŚNIA 2019 ROKU O GODZINIE 9.00 W SALI KONFERENCYJNEJ URZĘDU GMINY W DZIERZĄŻNI

 

         Zgłoszenia do udziału w akcji przyjmujemy do dnia 5 września

 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Dzierzążni

tel. 23 661 59 04 w. 47

e-mail:ug_biblioteka@wp.pl

 
 
 
 

Urlop

W dniach 1 sierpnia do 18 sierpnia biblioteka nieczynna - urlop wypoczynkowy.

 
 
 
 

Wyjazd do Warszawy

W dniu 7 czerwca 2019 roku uczestnicy konkursu literackiego "Gmina Dzierzążnia w prozie i poezji" zorganizwanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Dzierzążni pod patronatem Wójta Gminy Dzierzążnia wraz z Wójtem Gminy, dyrektorem biblioteki, pracownikiem urzędu i nauczycielem języka polskiego udali się na wycieczkę do Warszawy. Po drodze zwiedzili muzeum i cmentarz w Palmirach. Następnie udali się do redakcji Rzeczpospolitej, gdzie I Sekretarz Redakcji zapoznał ich z pracą dziennikarzy. Uczniwie mieli też możliwość obejrzenia redakcji. Wyjazd zakończył się krótkim spacerem po Łazienkach Królewskich.

Laureaci konkursu "Gmina Dzierzążnia w prozie i poezji":

Gmina Dzierzążnia wierszem malowana - Patrycja Barcińska

Historia mojej rodziny - Jakub Młodziński

Legenda o Gminie Dzierzążnia - Maja Drabio

 
 
 
 
 
 
 
 

Wpisz tutaj tekst...

 
 
 
 

Wyniki konkursu literackiego

Ogłoszenie wyników konkursu literackiego nastąpi w piątek 7 czerwca.

 
 
 
 

Gmina Dzierzążnia w prozie i poezji

Gminna Biblioteka Publiczna w Dzierzążni pod patronatem Wójta Gminy Dzierzążnia organizuje konkurs literacki "Gmina Dzierzążnia w prozie i poezji". Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas VII i VIII Szkoły Podstawowej w Dzierzążni, Szkoły Podstawowej w Nowych Kucicach oraz III klas gimnazjalnych Gimnazjum w Dzierzążni. Konkurs ma na celu promocję walorów historycznych, kulturowych i przyrodniczych Gminy Dzierzążnia oraz zachęcenie mieszkańców Gminy Dzierzążnia do aktywnego odkrywania i poznawania historii swojej rodziny, w szczególności w odniesieniu do małej ojczyzny oraz przedstawienie walorów swojej małej ojczyzny. Regulamin konkursu w załączniku.

 
 
 
 

"Mała książka - wielki człowiek"

Gminna Biblioteka Publiczna w Dzierzążni podpisała porozumienie w sprawie przystąpienia do akcji "Mała książka - wielki człowiek". Od września każde dziecko z terenu Gminy Dzierzążnia w wieku przedszkolnym, które  zapisze się do biblioteki otrzyma wyprawkę czytelniczą. Więcej informacji na temat akcji w załączniku.

 
 
 
 

Happening ekologiczny dla lokalnego środowiska

Dnia 25 kwietnia 2019 r. uczniowie klasy 3 gimnazjum w Dzierzążni zorganizowali "Happening ekologiczny dla lokalnego środowiska". Włączyli do akcji pracowników Urzędu Gminy w Dzierzążni, biblioteki i ośrodka pomocy społecznej. Przed budynkiem Urzędu Gminy uczniowie rozdawali ulotki zachęcające do dbania o środowisko naturalne.

 
 
 
 
 
 
 
 

Rozliczenie PIT-37

Jak co roku w lokalu Gminnej Biblioteki Publicznej mieszkańcy gminy mogą skorzystać z bezpłatniej pomocy przy wypełnianiu i wysyłaniu deklaracji PIT-37. Zapraszamy serdecznie.

 
 
 
 

Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019

Para Prezydencka wybrała osiem polskich nowel, które będą lekturą tegorocznej, 8. edycji Narodowego Czytania. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie>>

  1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym – Maria Konopnicka
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski
 
 
 
 

Wizyta uczniów w Gminnej Bibliotece Publicznej

W dniu 22 marca uczniowie klasy VI ze Szkoły Podstawowej w Nowych Kucicach odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną. W lokalu biblioteki miały okazję zapoznać się z  działalnością biblioteki publicznej oraz księgozbiorem.

Dalsza część spotkania odbyła się na sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Dzierzążni. Dzieci spotkały się z panią Moniką Konczewską- sekretarzem gminy a następnie przystąpiły do tworzenia portretu Pani Wiosny na miarę XXI wieku.

Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem .

Dziękujemy nauczycielkom- pani Michalinie Kierskiej oraz pani Paulinie Mielczarek za przybycie na spotkanie i opiekę nad uczniami.

Zapraszamy ponownie.

 
 
 
 
 
 
 
 

Dotacja dla biblioteki 2018

Gminna Biblioteka Publiczna w Dzierzążni otrzymała dotację na zakup nowości wydawniczych

Gminna Biblioteka Publiczna w Dzierzążni otrzymała dotację na zakup nowości wydawniczych w 2018r. w wysokości 5500 zł.

Środki te pochodzą z Programu Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek" w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Celem programu jest uzupełnienie księgozbioru bibliotek publicznych.

Dzięki otrzymanym środkom biblioteka zakupiła wiele atrakcyjnych pozycji książkowych.

 „Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”

 
 
 
 

Narodowe Czytanie już za nami

W Dzierzążni w piątek 7 września o godzinie 8.20 po raz piąty odbyła się akcja "Narodowe Czytanie". W tym roku czytaliśmy "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego w sali konferencyjnej Urzędu Gminy. W akcji wzieli udział: sekretarz gminy Adam Sobiecki, dyrektor GBP Jolanta Gzylewska, nauczyciele Szkoły Podstawowej w Dzierzążni: pani Magda Zarzycka i pani Michalina Kierska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Nowych Kucicach: pani Mariola Szelug oraz uczniowie klas VII i VIII Szkół Gminnych. Spotkanie rozpoczęła dyrektor GBP odczytująć list prezydenta RP Andrzeja Dudy, następnie gości powitał Sekretarz Adam Sobiecki. Pani Michalina Kierska wprowadziła zgromadzonych w tematykę czytanej lektury. Wspólne czytanie rozpoczął pan Adam Sobiecki a po nim kolejno czytali zgromadzeni goście. Na zakończenie wręczono podziękowania i zaproszono na słodki poczęstunek. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za uświetnienie swoją obecnością tej akcji, a paniom nauczycielkom za pomoc w przygotowaniu uczniów. Do zobacznia za rok.

 
 
 
 
 
 
 
 

           Narodowe Czytanie 2018

Gminna Biblioteka Publiczna w Dzierzążni serdecznie zaprasza do udziału w tegorocznej odsłonie Narodowego Czytania – akcji pod honorowym patronatem pary prezydenckiej. Akcja  odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku czytamy "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.

W naszej gminie akcja odbędzie się 7 września  w sali konferencyjnej UG.

Chętni do czytania proszeni  są o zgłaszanie się do lokalu Gminnej Biblioteki Publicznej  bądź kontakt telefoniczny 23 661 59 02 w. 47 do dnia 6 września do godz. 16-tej

 

 
 
 
 
 
 
 
 

Dotacja dla biblioteki

 
 
 
 

Gminna Biblioteka Publiczna w Dzierzążni otrzymała dotację na zakup nowości wydawniczych

Gminna Biblioteka Publiczna w Dzierzążni otrzymała dotację na zakup nowości wydawniczych w 2017r. w wysokości 5000 zł.

Środki te pochodzą z Programu Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek" w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Celem programu jest uzupełnienie księgozbioru bibliotek publicznych.

Dzięki otrzymanym środkom biblioteka zakupiła wiele atrakcyjnych pozycji książkowych.

 „Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 

Narodowe Czytanie 2017 już za nami

 
 
 
 
 
 
 
 

Po raz kolejny mieszkańcy naszej gminy wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Spotkanie odbyło się w świetlicy wiejskiej w Dzierzążni. Uczestników powitał Wójt Gminy Witold Pająk życząc przyjemnej lektury. Cieszy fakt, że w tym roku obok młodzieży udział w przedsięwzięciu wzieli seniorzy. Na zakończenie wszyscy uczestniczy otrzymali podziękowania. Dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji. Zapraszamy za rok.

 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

Narodowe Czytanie 2017r.

 
 
 
 

Już od 2012r. Prezydent RP organizuje akcję popularyzującą czytelnictwo Narodowe Czytaie. W tym roku jako wybrano dzieło Stanisława Wyspiańskiego pt. "Wesele". My też po raz kolejny włączamy się do akcji i zapraszamy do wspólnego czytania mieszkańców naszej gminy.

 
 
 
 
 
 
 
 

Wójt Gminy i Gminna Biblioteka Publiczna w Dzierzążni zapraszają na wspólne czytanie w dniu 1 września o godzinie 10. Osoby chcące wziąć udział w akcji proszone są o kontakt pod numerem telefonu 23 661-59-02 wew. 47 do dnia   30 sierpnia.

 
 
 
 

 

 
 
 
 

Prezent od Prezydenta

 
 
 
 

Gminna Biblioteka Publiczna w Dzierzążni otrzymała od Pana Prezydenta Andrzeja Dudy książkę pt. „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza jako podziękowanie za udział w ogólnopolskiej akcji „Narodowe czytanie”.

 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 

Dzień Pluszowego Misia

 
 
 
 

Gminna Biblioteka Publiczna w Dzierzążni gościła w Szkole Podstawowej w Nowych Kucicach i brała udział w obchodach święta Dnia Pluszowego Misia. W tym roku uczniowie i pracownicy szkoły obchodzili dzień pod hasłem „Warsztaty kulinarne z Kubusiem Puchatkiem”. Dzieci pod opieką nauczycieli i rodziców przygotowywali ciasta z wizerunkiem misia. Część dzieci przygotowała maski z wizerunkiem misia. Spotkanie zakończyło się czytaniem fragmentów książki pt. „Kubuś Puchatek” i degustacją przygotowanych smakołyków.

 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 

"Narodowe Czytanie"

 
 
 
 

Za nami "Narodowe Czytanie". W tym roku uczestnicy przedsięwzięcia zmierzyli się z książką "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza. Lektura została wybrana ze względu na ustanowiony przez Sejm i Senat  Rok Henryka Sienkiewicza. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w tym wydarzeniu.

Zapraszamy ponownie za rok.

 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 

"Narodowe Czytanie"

 
 
 
 

Wójt Gminy Dzierzążnia - Witold Pająk oraz GBP w Dzierzążni zapraszają na "Narodowe Czytanie", które odbędzie się 2 września 2016 roku o godz. 10:00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Dzierzążni.


Będziemy czytać "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza.

Zapraszamy do uczestnictwa w akcji a chętnych do czytania proszę o zgłoszenie się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Dzierzążni na wyznaczenie fragmentu z dzieła Sienkiewicza do dnia 1 września br. nr tel. 23 661 59 02 wew. 47

Więcej informacji na temat akcji można znaleźć na www.prezydent.pl

 
 
 
 

 

 
 
 
 

Konkurs O LIŚĆ DĘBU

 
 
 
 

Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszamy do udziału w XXVIII edycji Ogólnopolskiego
Konkursu Poetyckiego im. Władysława Broniewskiego O LIŚĆ DĘBU, którego
organizatorem jest Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego i
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział Płock oraz do
rozpropagowania konkursu w lokalnym środowisku artystycznym.
Uroczystości wręczenia nagród laureatom konkursu, która odbędzie się w
listopadzie 2016 r., będzie towarzyszył  koncert poezji śpiewanej i
program poetycki.
Plonem konkursu jest starannie wydany tomik wierszy nagrodzonych,
wzbogacony fotografiami członków Płockiego Towarzystwa Fotograficznego
im. Aleksandra Macieszy.
Zestawy wierszy prosimy nadsyłać do 23 września br. na adres: Książnica
Płocka ul. Kościuszki 6, 09-402 Płock.
Kontakt do organizatorów:
Ewa Luma - Kierownik działu oświatowo-edukacyjnego Książnicy Płockiej
tel. 24 268 00 33

 
 
 
 

 

 
 
 
 

Konkurs Literacki „Rotmistrz Pilecki bohater niezwyciężony”

 
 
 
 

Na prośbę Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów przekazujemy informacje o Konkursie Literackim „Rotmistrz Pilecki bohater niezwyciężony” o nagrodę Minister Edukacji Narodowej dla Ucznia, pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.   

Więcej informacji o Konkursie na stronie: www.snap.edu.pl